Peru’yu Sevindiren Haber

CAS’ın uyuşturucu madde kullandığı için sahalardan 14 ay uzak kalmasına karar verdiği Guerrero’nun davasına bakan İsviçre Federal Mahkemesi cezanın ertelenmesine hükmetti. Bu karar sonrası Peru’nun en golcü futbolcusu olan Guerrero takımıyla birlikte Rusya’ya gidebilecek. Turnuvanın ardından ise oyuncunun cezası başlayacak.

Kararın ardından ailesine ve Peru Futbol Federasyonu’na kendisine verdikleri destek için teşekkür eden Guerrero, adaletin kısmen de olsa yerini bulduğunu açıkladı.

Peruluların kendisini hiç yalnız bırakmadığını belirten Guerrero, “Biz Perulular bir araya geldiğimiz zaman imkansız yoktur” dedi.

Brezilya’nın Flamengo takımında top koşturan Paolo Guerrero’ya Ekim 2017’de yapılan testlerde kanında kokainin ana maddesi benzoylecgonine bulunmuştu. Guerrero ise kokain kullanmadığını, test sonuçlarında bulunan benzoylecgoninen’in Güney Amerika’da yaygın bir içecek olan koka çayından kaynaklandığını ileri sürmüştü.

Dünya Anti-Doping Ajansı, Perulu oyuncunun test sonuçlarının ardından kurallara göre cezalandırılmasını istemiş, CAS da bu karara uymuştu.

Futbolcunun ceza alması ve Dünya Kupası’nda oynayamayacak oluşunun açıklanmasının ardından pek çok Perulu ülkede gösteriler düzenlemiş ve protestolarda bulunmuştu.

Peru ile Dünya Kupası’nda aynı grupta bulunan Fransa, Danimarka ve Avustralya milli takımlarının kaptanları da FIFA’ya gönderdikleri mektupta oyuncunun Rusya’da takımıyla birlikte yer almasına izin verilmesini istemişti.

Dünya Sporcular Birliği Sendikası, FIFPro da Guerrero hakkında verilen karardan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Şimdi, Peru Milli Takımı Teknik Direktörü Ricardo Gareca’nın 4 Haziran’a kadar Guerrero’nun ismini kadroya eklemesi gerekiyor. Aksi halde, golcü oyuncu Rusya’ya gidecek kafile içinde yer alamayacak.

1982’den beri ilk defa Dünya Kupası’na katılma hakkı elde eden Peru bir yılı aşkın süredir uluslararası maçlarda yenilgi yüzü görmüyor.

600TL 'ye kadar 100% bonus
ŞİMDİ OYNA