Muhammed Salah’ın Sakatlığı Mısır’ı Etkiler

Muhammed Salah Dünya Kupası’na Katılacak Mı?

Liverpool ve Mısır’ın yıldız oyuncusu Muhammed Salah’ın omzundaki sakatlık sebebiyle Dünya Kupası’nı kaçırması milli takımının performansını oldukça etkiler.

Şampiyonlar Ligi finalinde Real Madrid’in kupayı kaldırması kadar konuşulan bir olay da son dönemin en iyi oyuncularından Muhammed Salah’ın sakatlanmasıydı. Mısırlı oyuncu final maçının 30. dakikasında Sergio Ramos’un faulü sonrasında sakatlanarak oyunu terk etmişti.

Hastanede çekilen röntgenlere göre Salah köprücük kemiği ve omzundan sakatlanmıştı. Sonrasında gelen haberler ise omzunun çıktığı yönündeydi. Liverpool Teknik Direktörü Jurgen Klopp yaptığı açıklamada oyuncusunun sakatlığının oldukça kötü olduğunu ve Rusya’daki Dünya Kupası’nı kaçıracağını söyledi.

Mısır Futbol Federasyonu ise Twitter’dan Salah’ın milli takım ile birlikte Rusya’da yer alacağını umduklarını ifade etti.

Şu an için bilinen Muhammed Salah’ın omuzunun çıktığı, en iyi ihtimalle 12 ila 18 hafta arasında dinlenmesi gerektiği. Ne var ki Dünya Kupası 17 gün içinde başlayacak ve Mısır’ın ilk maçı da turnuvanın ikinci gününde Uruguay ile karşılaşacak.

Salah bu maça çıkabilecek bile olsa gelecek iki hafta içinde antrenmanlara katılabilmesi pek mümkün değil. Ayrıca sakat sakat oynayacağı maçlarda takıma katkısının ne kadar olabileceği de büyük bir soru işareti.

Liverpool final maçında Real Madrid karşısında golcü oyuncusu çıkana kadar oldukça baskılı oynamıştı ancak Salah’ın çıkmasından sonra İspanyollar hakimiyeti ele geçirdi.

Şimdi aynı durum Mısır Milli Takımı için de geçerli olacaktır. Salah’ın oynamadığı zaman Mısır’ın ne derece etkili olabileceği bilinmiyor ama yine de tüm oyunun üzerine kurulu olduğu kişi olmadan gruptan çıkmaları bile zor.

Zaten bu zamana kadar Mısır’ın finallere yükselmesinde en büyük rolü Muhammed Salah üstlenmişti. Hem akınları hazırlaması hem de golcü özelliği ile bilinen oyuncu şayet Dünya Kupası’nda yer almazsa Mısır’ı grup sonuncusu olarak bile görmek mümkün.

Diğer yandan alacağı en iyi tedavi sonrası Salah maçlarda yer alırsa da performansı iyi olmayabilir. Çoğu futbolcu geçirdiği zor sakatlıklardan sonra özellikle ikili mücadelelerde çekingen olur. Bu durum Mısırlı oyuncuda da görülebilir.