Dünya Kupalarında Türk Milli Takımı

Dünya Kupası’na Yazı Tura İle Katılan Ülke Türkiye

Tarihinde üç kere Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanan Türkiye bu haklardan birini yazı tura sonunda kazandı.

Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası’na bu yıl Türkiye katılamıyor. En son 2002 yılında Japonya ve Güney Kore’de düzenlenen turnuvaya katılan Türkiye buradan dünya üçüncüsü olarak ayrılmıştı.

Ancak ondan öncesine bakılacak olursa Türkiye ilk defa 1950 yılında Brezilya’da düzenlenen turnuvaya katılma hakkı elde etti. Ne var ki Brezilya’nın oldukça uzakta olması ve finansal sorunlar nedeniyle Türk Milli Takımı bu turnuvadan çekilme kararı aldı.

1954 yılına gelindiğindeyse şans Türkiye’den yanaydı. O dönem 6. grupta sadece İspanya ve Türkiye vardı. İspanya ile oynanan ilk maçı 4-1 kaybetmesine karşın ikinci mücadele 1-0 Türkiye’nin galibiyeti ile sona erdi. O zamanlar averaja bakılmadığı için tarafsız sahada olarak Roma’da üçüncü maça çıkıldı. Bu karşılaşmada 2-2 bitince yine kurallar gereği yazı tura atıldı ve Türkiye Dünya Kupası’na katılma hakkı elde etti.

Dünya Kupası’nda ise grubunda Macaristan, Batı Almanya ve Güney Kore vardı. İlk maçta Batı Almanya’ya 4-1 yenilse de sonrasında Güney Kore’yi 7-0 gibi farklı bir skorla geçti. Playoff’ta ise Batı Almanya’ya bu sefer 7-2 mağlup oldu. İşin ilginci aynı grupta olan Macaristan ile Batı Almanya bir dahaki sefer finalde karşılaşmıştı ve kupayı Batı Almanya kaldırmıştı.

1958 yılında ise Türkiye’nin Dünya Kupası’na Asya elemelerinden katılması istendi ve İsrail ile eşleşti. Ne var ki Türkiye Asya’dan değil Avrupa’dan katılmak istediğini belirtip elemelerden çekildi.

Sonraki yıllarda elemeleri geçemeyen Türkiye, 2002 senesinde grubunda ikinci oldu ve playoff’ta Avusturya ile eşleşti. Avusturya’yı yenen ay yıldızlılar Dünya Kupası’nda Brezilya, Çin ve Kosta Rika ile eşleşti. Brezilya’nın ardından gruptan ikinci çıkan Türkiye son 16’da ev sahibi Japonya ile eşleşti. Bu karşılaşmayı 1-0 kazandıktan sonra çeyrek finalde Senegal’i de uzatmalarda İlhan Mansız’ın golüyle geçti. Yarı finalde ise Brezilya’ya 1-0 yenildi.

Son maçta Güney Kore’yi 3-2’yi yenen Türkiye dünya üçüncüsü oldu.

BONUS: 2000TL 'ye kadar %200 bonus
ŞİMDİ OYNA